Положення

 

Положення про діяльність
освітньо-профорієнтаційного комплексу
"Світ у веселці професій"

 

І. Загальні положення

1.1. Освітньо-професійний комплекс «Світ у веселці професій» - інноваційний структурний підрозділ Костопільського районного будинку школярів та юнацтва.

1.2. Робота ОПК здійснюється згідно із Законом України «Про позашкільну освіту», Національною доктриною розвитку освіти в XXI столітті, Концепцією профільної освіти, даним Положенням, Статутом закладу, іншими нормативно-правовими актами в галузі позашкільної освіти.
 

ІІ. Основна мета та завдання

Основною метою роботи ОПК є: допомога дітям в усвідомому виборі того чи іншого профілю навчання у позашкільній освіті, формування готовності дітей до свідомого вибору професії, карєри з урахуванням їх нахилів, здібностей та потреб ринку праці; виробленням у них стійкої життєвої позиції; формування ініціативної, соціально активної, спроможної приймати нестандартні рішення особистості. Основними завданнями ОПК є:
• розширити знання дітей про сфери трудової діяльності та різноманітний світ професій;
• формувати вміння об’єктивно оцінювати рівень розвитку своїх важливих якостей і співвідносити їх з вимогами обраного профілю навчання, професії, сфери трудової діяльності;
• формування високого рівня знань вихованців з навчальних дисциплін, які входять у програму підготовки, що дозволить їм самостійно працювати за фахом, продовжити навчання далі в освітніх закладах, допоможе вступити у вищі навчальні заклади.

ІІІ. Основні принципи роботи ОПК:
3.1. системність та систематичність;
3.2. оперативність та мобільність;
3.3. прогностичність та випереджувальний характер;
3.4. оптимальне поєднання індивідуальних і колективних форм;
3.5. проектно-цільовий підхід до організації роботи ОПК відповідно до цілей, завдань, розвитку закладу.

ІV. Організація навчально-виховного процесу
4.1 Навчання розпочинаються з 1 вересня і закінчується 31 травня. Освітній процес організовується на семестровою системою: І семестр – з 1 вересня по 31 грудня; ІІ семестр – з 01 січня – по 31 травня.
4.2. Комплектування гуртків, груп та інших творчих об’єднань першого року навчання здійснюється у період з 1 по 15 вересня, який рахується робочим часом керівників гуртків.
4.3. Гуртки, групи та інших творчі об’єднання відділу ОПК відносяться до основного та вищого рівнів навчання: Основний рівень - це творчі об’єднання, які розвивають виявлені здібності, формують стійкі інтереси вихованців, дають знання, практичні вміння і навички. Вищий рівень - це творчі об’єднання для здібних та обдарованих дітей, які задовольняють потреби у професійній орієнтації.
4.4. Навчально-виховний процес здійснюється за планом роботи ОПК, затвердженим директором БШЮ.
4.5. Прийом у гуртки, групи, творчі об’єднання ОПК може здійснюватися протягом навчального року за бажанням вихованців і за згодою їх батьків на без конкурсній основі.
4.6. З метою розвитку інтересів і нахилів вихованців адміністрація закладу може укладати двосторонні договори з підприємствами, організаціями.

V. Програмне забезпечення

Освітньо-професійний комплекс працює за типовими, модифікованими, авторськими програмами навчання. Модифіковані програми затверджуються рішенням методичної ради закладу. Авторські програми затверджуються рішенням методичної ради закладу та рішенням науково-методичної ради районного методичного кабінету, наказом відділу освіти Костопільської РДА. Зміст, обсяг і термін вивчення окремих дисциплін може корегуватися згідно з рішенням методичної ради. У разі потреби авторські програми з того чи іншого предмету підлягають коректуванню, а базові програми адаптуються відповідно до мети та завдання. Залежно від напрямку діяльності гуртка програми можуть реалізовуватися від одного до декількох років.

VІ. Основні напрямки роботи ОПК Відповідно до назви ОПК робота центру будується на спектрами діяльності:

«Червоний спектр» - масова робота (передбачає проведення різноманітних виховних заходів, дозвіллєвих та розважальних програм, організація і проведення екскурсій, поїздок);

«Оранжевий спектр» - комплексні зв’язки з організаціями, підприємствами, закладами за профілем гуртка;

«Жовтий спектр» - рекламне агентство( популяризація діяльності гуртків ОПК серед широких кіл громадськості, у ЗМІ; розширення знань вихованців ОПК сфери трудової діяльності, та роботу представників різноманітних професій) ;

«Зелений спектр» - методична робота (підвищення професійного рівня педагогів ОПК через проведення різноманітних форм методичної роботи, видавнича діяльність керівників гуртків тощо); «Голубий спектр» - моніторинг якості навчально-виховного процесу

«Синій спектр» - адміністративний контроль (тематичні перевірки, аналітично-звітна діяльність, контроль за навчально-виховним процесом тощо);

«Фіолетовий спектр» - робота з батьками (просвітницька робота серед батьків, озброєння батьків знаннями з педагогіки , психології, теорії виховання; діагностична робота тощо).

VІІ . Мережа гуртків ОПК Мережа гуртків ОПК є змінною і щороку формується відповідно до запитів та потреб дітей загальноосвітніх закладів міста та їх батьків. Гуртки, групи, творчі об’єднання ОПК класифікується за трьома напрямками:
- гуртки профільного навчання;
- гуртки допрофесійної підготовки;
- гуртки до вузівської підготовки

VІІІ. Форми контролю
7.1. За результатами навчання випускники ОПК отримують документи про позашкільну освіту.
7.2. Документи про позашкільну освіту видаються випускникам, які здобули відповідні знання, навички та вміння, передбачені навчальними планами та програмами, склали в установленому порядку кваліфікаційні іспити, на підставі рішення педагогічної ради закладу за зразком (наказ МОН України № 161 від 24.03. 2003 р.). Видача їх реєструється у книзі виданих документів про позашкільну освіту.
7.3. Порядок видачі документів про позашкільну освіту здійснюється відповідно до наказу МОН України № 510 від 12.07. 2001 р.
7.4 Вихованці гуртків профільного навчання здають кваліфікаційні іспити по напрямках діяльності своїх гуртків, груп, творчих об’єднань. Вихованці гуртків допрофесійної підготовки демонструють не тільки теоретичні знання, а й практичні уміння та навички. 7.5. Документи про позашкільну освіту видаються безкоштовно.
7.6. Форми контролю: тестування, екзамени, творчі завдання, захист проектів, виставки, звітні концерти тощо.

IX. Форми контролю Вихованці ОПК мають право на :
• здобуття освіти відповідно до своїх здібностей, уподобань та інтересів;
• безпечні та нешкідливі умови навчання та праці;
• участь у різних видах навчальної, науково-дослідницької роботи, змаганнях, у конференціях, конкурсах та інших масових заходах;
• вільне вираження поглядів, переконань.

Вихованці ОПК зобов’язані :
• оволодіти знаннями, вміннями, практичними навичками;
• підвищувати загальний культурний рівень;
• дотримуватися морально-етичних норм;
• брати посильну участь у проходження практики;
• дотримуватися вимог Статуту, правил внутрішнього розпорядку, правил поведінки.